BLIND GUARDIAN, Majestic Music Club Bratislava, 3.8. 2017

3.srpna 2017 zavítala do Bratislavy německá power metalová kapela Blind Guardian. Přivezla s sebou dvě hodiny hudebního blaha v podobě alba Imaginations from the Other Side a svých největších hitů. I přes to, že mě od Bratislavy dělí přibližně 400 kilometrů, nemohla jsem si tuto událost nechat ujít.


O koncertu jsme s přítelem věděli poměrně dlouho dopředu, ale do Bratislavy se nám moc nechtělo. Konečné rozhodnutí padlo asi v polovině července s tím, že po koncertu na Slovensku zůstaneme a přejdeme hřeben Malé Fatry. Je to taková ideální dovolená – nejdříve skvělý hudební zážitek a potom pár dní mimo civilizaci. Tak jsme 3.srpna vstali před pátou ráno, vyrazili do Prahy a odtud do Bratislavy. Dorazili jsme kolem poledne a po výstupu z klimatizovaného vlaku nás téměř zabilo neuvěřitelné vedro. Díky tomu jsme místo plánovaného prohlížení Bratislavy zalezli do hostelu, snažili se přežít a vylezli, až když byl čas vyrazit na lov večeře. Najít v centru Bratislavy restauraci, kde by se dalo pořídit i něco prostšího než grilovaná chobotnice (nedej bože halušky!) byl docela kumšt, ale i přesto jsme se s plnými žaludky na sedmou přesunuli před nenápadný Majestic Music Club.

Nutno podotknout, že s přibývajícími hodinami teplota vzduchu rozhodně neubývala a těžko říci jestli uvnitř klubu bylo stejně jako venku, nebo ještě hůře. Teplota uvnitř byla přibližně stejná jako v pekle, možná o pár stupňů vyšší. Vykoupaní ve vlastním potu jsme si našli krásné místečko ve druhé řadě vlevo a přemýšleli, jak moc teplota stoupne, až se klub naplní a zadýchá. Na podiu již visela plachta s přebalem alba Imaginations from the Other Side, paní vypadající jako Alice Cooper ladila kytary a sál velký přibližně jako polovina Meet Factory se zaplňoval. Chvíli po osmé se rozeznělo intro písně The Ninth Wave, publikum začalo vyvádět a až do desáté nepřestalo.

Začátek setlistu se nesl ve znamení velkých pecek, ale i tak pro mě bylo překvapením zařazení Nightfall jako třetí píseň, očekávala jsem ji mezi přídavky. Prophecies byla druhou a poslední písní z nejnovějšího alba Beyond the Red Mirror, které bylo vydané v roce 2015. Hned poté se banda Němců vrhla na album Imaginations from the Other Side, které začíná stejnojmennou skladbou. Malým „trollingem“ kapely byla výměna elektrických kytar za akustické – spolu s Hansiho otázkou: „Will you sing with us?“ přímo asociovala Bard’s Song, nicméně na řadě byla akustická Past and Future Secret. Až příliš brzy přišla závěrečná And the Story Ends a stejně jako příběh alba měl skončit i příběh Bratislavy.

Každému bylo jasné, že bez přídavku to nepůjde. Přiznávám ale, že jsem se opravdu bála, že to bude úplný konec. Zmíněné horko se dle předpokladu stále zhoršovalo, což bylo opravdu nepříjemné a na kapele bylo znát již od začátku, že takovou teplotu moc nezvládá. Když si k tomu ještě připočteme, že Guardiani už nejsou úplně nejmladší, lehce jsem se obávala, aby neskončili dříve, případně ještě hůře - aby to s některým z hudebníků neseklo. Díky bohům nedošlo ani k jedné z těchto možností a tak po pár dlouhých chvílích byl řev a tleskot fanoušků přerušen intrem písně Sacred Worlds.

Musím uznat, že ne na každém koncertu panuje taková atmosféra, jako panovala zde. Dopředu bylo jasné, které tři písně večer ukončí, neuvěřitelně jsem se na ně těšila a popravdě mám z toho zážitku husí kůži ještě teď. Myslím, že se v sále nenacházel nikdo (vyjma ochranky), koho by Valhalla naprosto nerozběsnila. Stejně tak nebylo nikoho, kdo by neznal refrén. I když píseň sama o sobě skončila, publikum zpívalo dál po vlastní ose, chvíli i za doprovodu bicích. Bylo to vskutku jedinečné a budu na to vzpomínat ještě hodně dlouho. Poté však přišel The Bard's Song, který je emotivní sám o sobě a o to více, když ho zpívá celý sál, občas bez Hansiho. Slovy se dá takový zážitek jen těžko popsat... Celou jízdu zakončila legendární vypalovačka Mirror Mirror, já se rozloučila s posledními zbytky svých hlasivek a následně i s celou kapelou.

Naše první kroky vedly ke stánku s pivem, u kterého jsme celý zážitek vstřebávali. Až na horko bylo vše naprosto skvělé, jen bych byla ráda, kdyby byl Hansi více slyšet. V některých chvílích jeho hlas úplně zanikal. A kapele samotné bych vytkla jakýsi egoismus, díky kterému se všude prezentují jako čtyři lidé a tváří se, že basák s klávesákem neexistují. Zkuste si ale bez nich představit koncert...

A nakonec naše další kroky vedly potemnělou Bratislavou do hostelu a odtud druhý den do Žiliny a do Terchové a potom nahoru na horu, na hřeben Malé Fatry. Tam jsme si chtěli užívat horského ticha, ale jaksi nám silně pískalo v uších...vůbec nechápu proč...

Celý setlist:

The Ninth Wave
Welcome to Dying
Nightfall
Fly
Prophecies
Imaginations From the Other Side
 I’m Alive
A Past and Future Secret
The Script for My Requiem
Mordred’s Song
Born in a Mourning Hall
Bright Eyes
Another Holy War
And the Story Ends
 ---
Sacred Worlds
Valhalla
The Bard’s Song – In the Forest
Mirror MirrorKomentáře

Oblíbené příspěvky